Nuo 2014-ųjų pluoštinių kanapių įstatymas Lietuvoje suteikė galimybę jas auginti visiems, kas verčiasi ūkine veikla. Visgi, tai nesuteikė galimybės panaudoti šio augalo pagal visas jo galimybes, nes įstatymas leido naudoti tik dvi kanapių dalis – sėklas ir pluoštą. Kodėl? Nes sėklose ir stiebuose nėra kanabinoidų ar psichoaktyviojo tetrahidrokanabinolio (THC), kuris randamas tik kanapių žieduose bei lapuose.
Kas yra kanabinoidai ir tetrahidrokanabinolis? Kanabinoidai yra cheminiai junginiai, kuriuos gamina kanapių augalai, įskaitant Cannabis sativa (konkrečiai Cannabis sativa L.). Jų randama per 100 rūšių, tačiau aktyviausi, geriausiai žinomi ir labiausiai ištirti kanabinoidai yra šie: CBD, CBDA, CBG, CBN, Delta-9-THC, CBC. Šie kanabinoidai turi skirtingas chemines ir biologines savybes, todėl skiriasi savo poveikiu. Tetrahidrokanabinolis (THC) yra vienas iš geriausiai žinomų kanabinoidų. Jis yra pagrindinė psichoaktyvi medžiaga kanapių, atsakinga už „narkotinį” poveikį. THC jungiasi su CB1 kanabinoidų receptoriais, kurie yra koncentruoti nervų sistemoje, ypač smegenyse. Šis sąveikavimas sukelia įvairius efektus, įskaitant sumažėjusį skausmą, padidėjusį apetitą ir pakeistą nuotaiką.
2021-ųjų birželio 10 dieną įvyko lūžis – Vyriausybė priėmė pluoštinių kanapių įstatymo pataisas, kuriose buvo atsižvelgta į EK išvadas dėl kanapių auginimo ir naudojimo. Ir nors šis įstatymas leidžia gaminti ir tiekti rinkai produktus su CBD, yra tam tikri ribojimai, kurie nukreipti į vidaus rinkoje veikiančius gamintojus ir pardavėjus – visa CBD produkcija sertifikuota Lietuvoje gali būti pardavinėjama tik kaip kosmetikos priemonė.
Pluoštinių kanapių įstatyme pabrėžiama, kad produkto etiketėje ir sertifikatuose privaloma nurodyti kanapės veislės pavadinimą. Taip pat iš atsakingų institucijų turi būti gaunama pažyma įrodanti, kad THC kiekis neviršija leistinos 0,2% normos.
Pluoštinių kanapių įstatymą rasite čia.